Özel dedektif kullanımı, özellikle son dönemlerde ülkemizde oldukça yaygınlaşan bir uygulama olarak bilinmektedir. Dedektiflerin yaptıkları araştırmalar sonucunda birçok gizli kalmış ipucu ortaya çıkarken, çözülmesi imkânsız gibi görülen davaların da başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığını görebilirsiniz. Dedektif kiralama kültürü ülkemizde tam anlamıyla gelişmemiş olsa da son yıllarda bu sayının artış göstermesi, ilerleyen dönemlerde özel dedektif kullanmayı tercih eden insanların sayısında ciddi bir artış yaşanacağını göstermektedir.

Özel Dedektifin aldığı görüntüler mahkemede delil olarak kullanılır mı?

Dedektiflerin gizli bir şekilde araştırmaya dâhil olmasının ardından, davanın kısa süre içerisinde sonuçlandırılabilmesi adına çalışmalarına başlamaktadır. Bu çalışmalar esnasında özellikle elde ettiği delillerle birlikte bir rapor hazırlanarak araştırma isteyen kişiye sunum yapılmaktadır. Peki, özel dedektiflerin bu araştırma sırasında elde ettiği delillerin mahkemede kullanılabilmesi mümkün müdür?

Özel dedektifler konu ne olursa olsun yaptıkları araştırmalarda özellikle görüntü almaya özen göstermektedirler. Bu hem fotoğraf çekme ile yapılmakta hem de video kayıt cihazlarının kullanımıyla yapılmaktadır. Burada en merak edilen konulardan birisi, işte bu kaydedilen fotoğraf ya da videoların mahkeme aşamasında delil olarak kullanılabileceği noktasıdır.

Dedektif yaptığı araştırmalardan elde ettiği bu görüntülerin mahkemede kullanılması mümkündür. Özellikle bu durumda bu görüntülerin kullanılmasını engelleyecek herhangi bir yasa bulunmamaktadır. Bundan dolayı dedektiflerin elde ettikleri bu görüntüler mahkemede delil olarak karşı tarafın aleyhine rahatlıkla kullanılabilir.

Özel Dedektifin görüntü alırken nelere dikkat etmelidir?

Özel dedektiflerin elde ettikleri görüntüleri mahkemede delil olarak kullanılabileceğini ifade etmiştik. Fakat bu noktada oldukça dikkatli davranılması gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü dedektif elde ettiği her görüntü delil niteliği taşımayacaktır. Hatta bazı görüntüleri ele geçirmesi ya da kayıt esnasında bulunduğu durum, alınan görüntünün delil olarak kullanılması bir kenara suç olarak bile değerlendirilebilir.

Özel dedektifin görüntüleri elde ettiği sırada herhangi bir yasal durumu ihlal etmemesi gerekmektedir. Özellikle bir kişiyi takip ediyor ve onunla ilgili olarak bilgi toplama işi yapıyorsa bu noktada karşı tarafın kişisel hak ve özgürlüklerine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Özel hayatı ihlal ederek alınan görüntüler hiçbir şekilde mahkemede delil olarak kullanılamayacaktır. Bununla birlikte yine yasal olmayan yollarla elde edilen görüntüler delil olarak kullanılamayacaktır. Bundan dolayı özel dedektifin görüntü toplarken oldukça hassas davranması gerekmektedir. Ayrıca anlaşma yaptığınız özel dedektifin bu konularla alakalı ilgili yasaları çok iyi bildiğinden emin olmalısınız. Yasalara tam anlamıyla hâkim bir araştırmacı, bu yasaların dışına çıkarak araştırma yapmayacağı için harcanan mesainin de boşa gitmemesi sağlanmış olacaktır. Bu noktada özellikle büyük iş size düşmektedir. Bu durumları tam olarak değerlendirerek dedektif seçmeniz halinde oldukça başarılı bir araştırma yapılmasını sağlayacaksınız. Bununla birlikte toplanan delillerin de mahkemede delil olarak değerlendirilmesi mümkün olacaktır.