Özel dedektifler, üzerinde çalıştıkları duruma bağlı olarak çok çeşitli ortamlarda çalışır. Bazıları ofislerinde bilgisayar araması yapmak ve telefon görüşmeleri yapmak için daha fazla zaman harcar. Diğerleri sahada daha fazla zaman geçirir, insanlarla konuşur veya gözetim yaparlar. Gözetim zaman alıcı olabilir.

Özel dedektifler genellikle yalnız çalışırlar, ancak gözetim yaparken veya bir konuyu takip ederken başkalarıyla birlikte çalışabilirler. Bazı çalışmalarda şüphelilere yakalanma riski bulunmaktadır, bu yüzden iş stresli ve tehlikeli olabilir. Dedektif kurumsal veya ünlü müşteriler için belirli koruma görevleri gibi bazı durumlar araştırmacının silahlandırılmasını gerektirir. Bununla birlikte, çoğu durumda, silah taşımaları gerekli değildir çünkü özel dedektifler ve müfettişlerin ana amacı kolluk kuvvetleri veya cezai endişe değil bilgi toplamaktır.

Özel dedektif, talepkâr ve bazen perişan müşterilerle uğraşmak zorunda kalmanın stresini daha da kuvvetli yaşamaktadır. Özel dedektifler genellikle normal çalışma saatleri dışında gözetim ve insanlarla iletişim kurmaları gerektiğinden düzensiz saatlerde çalışırlar. Sabahları, akşamları, hafta sonları ve tatillerde çalışabilirler. Ek olarak, her türlü hava koşulunda açık havada veya bir araçtan çalışmak zorunda kalabilirler.

Günlük Görevler

  • Bir olay hakkında bilgi toplamak için insanlarla görüşme.
  • Bir olay ile ilgili bilgilerin araştırılması.
  • Gözetleme yapmak.
  • Bilgi bulmak için gizli bir yere gitmek.
  • Bir mahkemede kullanılacak delil toplama.
  • Suçları soruşturmak.
  • Yasal belgeleri ve mahkeme atıflarını işleme.
  • İnsanları gizli şekilde soruşturmak

Bu işlemler yapılırken özel dedektifin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle araştırma yapılan ülkenin ya da bölgenin genel yasaları iyi bilinmeli ve ona göre araştırmalarına devam edilmelidir. Bu nokta oldukça ciddi ve önemlidir. Çünkü uzun uğraşlar sonucunda elde edilen delillerin hiçbir işe yaramama gibi bir durumla karşı karşıya kalması muhtemeldir. Ülkemizde araştırma yapacak ya da bir kişiyi gizli bir şekilde takip edecek olan özel dedektifin, ülkemizin yasalarında mevcut durumda olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 134. maddesi olan “Özel hayatın gizliliğinin ihlali” konusunda yeterine bilgi sahibi olması gerekmektedir. Aksi takdirde hata yaparak suç işleme olasılığı yüksektir.