Türkiye’de özel dedektiflik yasal mı?

17 Nisan 2021

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma birçok ülkede yasalar çerçevesinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir. Bu durumda elde edilen delillerin belirli bir yasal dayanağı olmaktadır.

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Ülkemizde özel dedektif kiralamak yasalar karşısında yasak olmasa bile bu durumda dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu kabul etmek zorundasınız. Bundan dolayı kiralayacağınız özel dedektifin belirli durumlara karşı hazırlıklı olması ve işinin gerekliliklerini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu çerçevede şunlar muhakkak dikkat etmelisiniz;

  1. Yasal izinlere sahip olmalıdır: Eğer bir özel dedektif kiralayacaksanız dikkat etmeniz gereken ilk şey dedektifin araştırma yapacağı ülkede geçerli olan belgelere ve izinlere sahip olmasıdır. Bu koşulun göz ardı edilmesi, yapılan araştırmanın hiçbir işe yaramayacağı anlama gelebilir.
  2. Deneyimli olmalıdır: Bu nokta tamamen tercih meselesi olsa da aslında ilk madde kadar dikkat edilmesi gereken ve üzerinde hassasiyetle durulması noktasında titiz davranılması gereken bir noktadır. Dedektifin deneyimli olmaması, araştırma yaparken ufak da olsa çeşitli hataları yapması anlamına gelmektedir. İşte bu noktada kritik hatalar yaparak araştırmanın geçersiz olmasına neden olabilir.
  3. Kişisel hak ve özgürlüklere dikkat etmelidir: Özellikle araştırma hususunda dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir noktadır. Özel dedektiflerin araştırma yaparken oldukça hassas davranması gereken bir noktadır. Bu noktada yapılan en ufak hata, geri dönülmez bir yola girilmesine neden olacaktır.
  4. Sözleşme yaparak çalışmalıdır: Özel dedektif yapılan sözlü anlaşmanın mutlaka yazılı olarak çıktısını almalı ve karşılıklı olarak imzalamalısınız. Bu noktada sözleşme yaparak çalışmayı kabul etmeyen kişilerle asla çalışmamalısınız.

Yukarıda sayılan 4 maddenin temel maddeler olduğunu unutmayın. Özellikle dedektif kiralamadan önce bu noktalarla ilgili iyi bir araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu hususta yapılacak en ufak hataların istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

İcra Araştırması

Dedektiflik araştırmaları ile icra konusunda yapacaklarınızı daha sağlam bir zemin üzerinde yapabileceksiniz.
Hizmeti İncele

 

Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz . Hedefimiz gizlilik , dürüstlük , güven , kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman bay ve bayan profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerindede şubeleri bulunmaktadır . Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ildede hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik , sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan , boşanma , velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.

 


Bir cevap yazın

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?