TÜRKİYE’DE ÖZEL DEDEKTİFLİK YASAL MI?

17 Nisan 2021

Özel Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma birçok ülkede yasalar çerçevesinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir. Bu durumda elde edilen delillerin belirli bir yasal dayanağı olmaktadır.

Ülkemizde özel dedektif kiralamak yasalar karşısında yasak olmasa bile bu durumda dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu kabul etmek zorundasınız. Bundan dolayı kiralayacağınız özel dedektifin belirli durumlara karşı hazırlıklı olması ve işinin gerekliliklerini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu çerçevede şunlar muhakkak dikkat etmelisiniz;

  1. Yasal izinlere sahip olmalıdır: Eğer bir özel dedektif kiralayacaksanız dikkat etmeniz gereken ilk şey dedektifin araştırma yapacağı ülkede geçerli olan belgelere ve izinlere sahip olmasıdır. Bu koşulun göz ardı edilmesi, yapılan araştırmanın hiçbir işe yaramayacağı anlama gelebilir.
  2. Deneyimli olmalıdır: Bu nokta tamamen tercih meselesi olsa da aslında ilk madde kadar dikkat edilmesi gereken ve üzerinde hassasiyetle durulması noktasında titiz davranılması gereken bir noktadır. Dedektifin deneyimli olmaması, araştırma yaparken ufak da olsa çeşitli hataları yapması anlamına gelmektedir. İşte bu noktada kritik hatalar yaparak araştırmanın geçersiz olmasına neden olabilir.
  3. Kişisel hak ve özgürlüklere dikkat etmelidir: Özellikle araştırma hususunda dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir noktadır. Özel dedektiflerin araştırma yaparken oldukça hassas davranması gereken bir noktadır. Bu noktada yapılan en ufak hata, geri dönülmez bir yola girilmesine neden olacaktır.
  4. Sözleşme yaparak çalışmalıdır: Özel dedektif yapılan sözlü anlaşmanın mutlaka yazılı olarak çıktısını almalı ve karşılıklı olarak imzalamalısınız. Bu noktada sözleşme yaparak çalışmayı kabul etmeyen kişilerle asla çalışmamalısınız.

Yukarıda sayılan 4 maddenin temel maddeler olduğunu unutmayın. Özellikle dedektif kiralamadan önce bu noktalarla ilgili iyi bir araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu hususta yapılacak en ufak hataların istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.


Bir cevap yazın

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/77d671f226e62ed832cdbfef14bed350.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121