Özel bir dedektif, bir şeyleri araştıran, gerçekleri ortaya çıkartmaya çalışan ve yasal, finansal ve kişisel konular hakkında bilgileri analiz eden kişidir. İnsanların geçmişini araştırmak, kayıp kişileri takip etmek, bilgisayar suçlarını araştırmak ve ünlüler için çalışmak gibi birçok hizmet sunuyorlar.

  • Bilgi toplamak için insanlarla görüşme
  • Bilgisayarlı veya bilgisayarsız kayıtları kullanarak çeşitli aramalar yapma
  • Gözetleme yapmak(farkına varmadan bir kişiyi aramak, takip etmek veya izlemek)
  • Mahkemeye sunmak için kanıt toplama
  • Kişinin istihdamı, geliri ve gerçekleri doğrulama
  • Kimlik hırsızlığı ve yasa dışı indirmeler gibi bilgisayar suçlarını araştırma
  • Cezai ve hukuki sorumluluk, kayıp şahıs davaları, sigorta tazminat talepleri ve dolandırıcılık durumlarında yardımcı olmak

Özel dedektifler genellikle bireyler, avukatlar veya işletmeler için çalışır. Bazılarının kendi araştırma ajansı vardır. Özel dedektifler müşterilerin ihtiyaçlarına göre birçok hizmet sunmaktadır. Birinin bir şirketten para çaldığı suçlamalarına bakabilir veya boşanma davasında sadakatsizliği kanıtlayabilir ya da çürütebilir.

Özel dedektif bir olaydaki gerçekleri araştırırken çeşitli araçlar kullanırlar. https://stardedektif.com/ Çalışmalarının çoğu, bir kişinin önceden tutuklanması, telefon numaraları, sosyal ağ sitesi ayrıntıları ve e-postaların kayıtları gibi bilgileri hızlı bir şekilde almalarını sağlayan bir bilgisayarla yapılır. Kişinin geliri ve istihdam yeri gibi gerçekleri doğrulamak için telefon görüşmeleri yaparlar. Ayrıca, gizli soruşturma yaparken birçok insanla görüşürler. Özel dedektifler, fark edilmeden takip etmek, bilgi almak veya bir şüpheliyi gözlemlemek için başkası gibi davranarak gizlenebilir.

Dedektifler bir vakıayı soruştururken de gözetim yaparlar. Kişinin evi veya ofisi gibi bir siteyi genellikle göze çarpmayan bir yerden veya bir araçtan izleyebilirler. Fotoğraf ve video kameraları, dürbünleri ve küresel konumlandırma sistemlerini (GPS: Global Positioning System) kullanarak, dedektifler ilgililer hakkında bilgi toplar.

Özel dedektif, soruşturma yürütürken yasalara dikkat etmeli, gizlilik ve özel hayatın korunmasıyla ilgili yasalara hakim olmalıdır. Bununla birlikte, belirli yöntemlerin yasallığı belirsiz olabileceğinden, soruşturmacılar ve dedektifler, bir davanın nasıl yürütüleceğine karar verirken iyi muhakeme kullanmak zorundadır. Mahkemede yasal olarak kullanılabilmesi için kanıtları doğru bir şekilde toplamalıdırlar.