Günümüzde özel dedektif yardımıyla herhangi bir konuyu araştırmak ve gizli kalan gerekleri gün yüzüne çıkarmayı başarmak oldukça yayın bir tutum olarak kabul edilmektedir. Bu noktada profesyonel anlamda hizmet veren bu kişiler gerekli araştırmaların tamamlanmasının ardından elde edilen bulguları bir sunum şeklinde bir araya getirerek size ulaştırmaktadır. Yapılan bu araştırmaların mutlaka olumlu sonuçlanmasını bekleyemesek bile büyük oranlarda elde edilen veriler ışığında yapılan çalışmaların oldukça başarılı oldukları bilinen bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır.

Özel dedektiflerin yaptığı araştırmalar sırasında başvurduğu yöntemlerin oldukça dikkatli seçilmesi gerekmekte ve yapılan çalışmaların yasal sınırlar çerçevesinde kalmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özel dedektif kiralamak yasal mıdır?

Özel dedektif herhangi bir konuyla alakalı olarak araştırma yapması ve bu araştırmadan elde ettiği bulguları delil olarak kullanması suç değildir. Bu noktada yapılacak olan herhangi bir suç unsuru bulunmadığı sürede, yapılan araştırmanın yasal olarak herhangi bir sıkıntıya neden olmayacağını bilmelisiniz. Tabi bu süre içerisinde seçtiğiniz ve araştırma konusunu derinlemesine inceleyen dedektifin tutumu oldukça önemli olacaktır. Bundan dolayı oldukça deneyimli bir özel dedektif ile anlaşma yapmalı ve karşılaşacağınız sorunların önüne bu şekilde geçmelisiniz.

Özel dedektifin yaptığı araştırma her ne kadar suç olmasa da bu araştırma sırasında yasalara aykırı hareketleri olabilir. Araştırma sırasında karşı tarafın özel hayatını ihlal edecek bir harekette bulunmasından dolayı, yapılan araştırmanın salahiyetinde sorunlar oluşabileceği gibi yasal olarak da suç işlenmiş olacaktır. 

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Özel dedektif seçimi, konunun biran önce ve sağlıklı bir şekilde çözüme kavuşması için oldukça önemlidir. Anlaşma sağlanan özel dedektifin yapmış olduğu en ufak bir hata sonucunda soruşturmanın tamamı çöp olabileceği gibi aynı zamanda haklıyken haksız duruma düşme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bundan dolayı özel dedektif ile karşılıklı anlaşma yapmadan önce bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlk olarak anlaşma yaptığınız özel dedektifin, araştırmasını yapacağı konuyla ilgili olarak yeterince deneyime sahip olması çok önemlidir. Bir konuda daha önce hiç araştırma yapmayan birisi, bu araştırma sırasında çeşitli hataları yapabileceği için araştırma tehlikeye girebilir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için deneyimli isimlerle çalışmaya dikkat etmelisiniz.

Bununla birlikte, özel dedektifin araştırma yapacağı ülkenin yasal olarak zorunlu kıldığı çeşitli belgeleri bulunuyor olması gerekmektedir. Ayrıca zorunlu kılınan eğitimler varsa bu eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlamış olmalıdır.

Ayrıca yasaları çok iyi bir şekilde biliyor olması gerekmektedir. Bu durum yasal olarak zaruri olmasa da yapılan araştırmanın geçerli olabilmesi ve herhangi bir suçun işlenmemesi için oldukça önemlidir. Yapılan araştırma sırasında kişisel hak ve yasalara uygun bir şekilde araştırmalarını yapmalı ve herhangi bir yasanın ihlal edilmediği konusunda emin olmalıdır.