İnsanların sahip oldukları ya da geliştirdikleri şeylere sahip olması oldukça önemlidir. Bu durum ayrıca günümüzde ki teknolojik gelişmeyle karşılaştırıldığında ne kadar gerekli olduğu bir kez daha anlaşılacaktır. Öyle ki insanların kişisel araştırmaları ya da ortaya çıkardıkları ürünlerin başkaları tarafından sahiplenmesi ve sanki onlarınmış gibi kullanması söz konusu olabilmektedir. Bu duruma karşı ilk olarak sahip olduğunu bir şeyin ya da fikrin size ait olduğunu ispatlamanız gerekecektir. Bu ispatın sonrasında başvurunuz değerlendirilecek ve size ait olduğu tescil edilecektir.

Marka ve Patent Koruma

Elinizde bulundurduğunuz ürün ya da fikir gibi size ait unsurların size ait olduğunuz tescil ettirmediğiniz durumlarda başkaları tarafından çalınması söz konusu olacaktır. Bu noktada bu unsurların marka patent koruması kapsamına alınarak size ait olduğunu ve sizin izniniz olmadan kimse tarafından kullanılamayacağını garanti altına almış olacaksınız. Dedektif elinizde marka patent koruması olmayan bir ürün ya da fikrinizin başkası tarafından kullanılmasının önüne geçemeyeceğiniz gibi onların bu unsurların sanki kendilerine aitmiş gibi başvuru yaparak markan patent koruması yaptırması da söz konusu olabilir. Bu durumda size ait olan bir şeyi kullanamaz hale bile gelmeniz söz konusu olacaktır.

Bundan dolayıdır ki sahip olduğunuz en küçük fikirleri dahi marka patent koruması kapsamına almanız oldukça önem arz etmektedir. Bunun için elinizde bulunan herhangi bir şeyin ya da fikrin başkası tarafından kullanılmadan önce güvence altına alınması gerekmektedir.