Özel dedektif çalışmaları son derece gizli yapılması gereken ve insanlar arasında araştırma yaparken aynı zamanda kimse tarafından fark edilemeyecek derecede gizli kalabilmeyi başaran kimseler tarafından yapılan araştırmalardır. Özellikle araştırmaları sırasında çok fazla insanlar konuşarak olayı çözmeye çalışırlar ve bunun neticesinde elde ettikleri kanıtlar sayesinde olayın hızlı bir şekilde çözüme kavuşmasına yardımcı olurlar.

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Özel dedektif ile çalışmadan önce mutlaka dikkat etmeniz gereken durumlar bulunmaktadır. Bunlar yasal olarak zorunlu olmasa da yaptıracağınız araştırmanın olumlu bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için gereklidir. Öyle ki bu koşullara dikkat etmeden alacağınız kararlar sonucunda araştırmanın tamamen sorunlu olmasına neden olabilirsiniz. Bundan dolayı özel dedektif seçimi yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Özellikle şunlara çok dikkat etmelisiniz;

  1. Yasal izinlere sahip olmalıdır: Özel dedektif ile yapacağınız ilk görüşmede ona gerekli olan yasal izinlere sahip olup olmadığını sormalısınız. Bununla birlikte aynı zamanda aldığı izinlerin güncel olup olmadığını da mutlaka kontrol etmelisiniz.
  2. Sertifikaları olmalıdır: Özel dedektifin araştırma yapacağı bölgede talep edilen gerekli sertifikalara sahip olması gerekmektedir. Bu sertifika ya da izin belgeleri bulunmuyorsa, özel dedektif o bölgede araştırma yapamayacaktır.
  3. Deneyimli olmalıdır: Deneyim her işte olması gereken bir unsurdur. Fakat dedektiflik söz konusu olduğu durumlarda hayati önem taşıyor diyebiliriz. Bundan dolayı anlaşma yapacağınız dedektifin deneyimli olması gerektiğini unutmayın. Özellikle geçmiş davalarını sorun ve sizin konunuza eş değer olan dosyaların kaç tanesinde başarılı olduklarını öğrenin. Bu sayede en azından dava dosyalarında ki başarı oranına bakarak ne kadar deneyimli olduğunu daha rahat anlayabileceksiniz.
  4. Kişisel hak ve özgürlüklere dikkat etmelidir: Kişisel hak ve özgürlükler araştırma yapan herkesin iyi bilmesi gerekmektedir. Bir araştırma sırasında herhangi bir ihlalin söz konusu olması durumunda oldukça kötü sonuçların gün yüzüne çıkacağını bilmelisiniz.
  5. Sözleşme yaparak çalışmalıdır: Sözlü olarak anlaşma sağladıktan sonra muhakkak karşılıklı sözleşme imzalamayı unutmayın. Bu sayede gelecekte ki herhangi bir olumsuz durumdan zarar görmeden işlemlerinizi tamamlayabileceksiniz.