Son zamanlarda artan özel dedektif hizmeti ülkemizin dört bir tarafından faaliyet verilmeye başlanmasıyla daha fazla ilgi odağı olmuştur. Ülkemizin her tarafında olduğu gibi Elazığ’da da özel dedektiflere olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Elazığ Dedektif sayesinde bölge halkı merak ettiği özel ya da kurumsal tüm sorularının cevabını rahatlıkla bulabilecek bir imkana erişmiş durumdadır. Bundan dolayıdır ki yapılacak olan araştırmalarda dedektiflerin kullanılması oldukça önemli bir hale gelmiştir.

Özel dedektif kiralamak yasal mıdır?

Ülkemizde özel dedektif imkanından yararlanmamak için herhangi bir yasal durum söz konusu değildir. Bununla birlikte özel dedektif seçimi yaparken kişinin gerekli izinlere sahip olması ve yapacağınız anlaşmanın bir sözleşme üzerinden yapılmış olması gerekmektedir. Tabi tüm bunlarla birlikte deneyimli olması ve işini iyi yapması da sizin için son derece önemlidir.

Delil toplamak suç mu?

Delil toplama işi dedektif alanında en önemli konuların başında gelmektedir. Bir dedektifin ne kadar iyi olduğuna topladığı delillerden yola çıkarak karar vermek mümkün olmaktadır. Bu noktada dedektifin yasal olarak sınırlarını çok iyi bilmesi ve karşı tarafın haklarını ihlal etmemesi gerekmektedir. Toplanan delillerin suç niteliği oluşturması için delil toplama esnasında karşı tarafın “özel hayatın ihlali” kapsamında bir suç işlendiğini iddia etmesi gerekmektedir. Bu durumun oluşmaması için de delilin toplanması esnasında bu noktada oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir.