Dedektif, herhangi bir soruşturmayı yapabilmek için birçok farklı teknik kullanmaktadır. Bununla birlikte şüphelileri ifadesi ve olaya tanık olanların anlattıklarını toparlamak ve bir soruşturma oluşturulmasına yardımcı olmak zaman almaktadır. Özellikle herhangi bir olayla ilgili olarak yapılacak ilk işlem suç soruşturması oluşturmaktadır. 

Suç soruşturması, suç faaliyetinin soruşturulması polis tarafından yürütülür. Suç faaliyeti, hız yapma, sarhoş sürüş gibi yol kullanımı veya hırsızlık, uyuşturucu dağıtımı, saldırı, dolandırıcılık vb. gibi konularla ilgili olabilir. Polis soruşturmasını sonuçlandırdığında, birisini bir suçla suçlayıp suçlamayacağına dair bir karar verilecektir. Genellikle polis tarafından üretilen delilleri göz önünde bulundurarak kovuşturma danışmanı tarafından yapılır.

Suçun İtiraf Etme Durumu

Cezai soruşturmada, bir dedektif bir kez şüphelendiğinde, bir sonraki adım olan mahkeme sırasında kullanılabilecek kanıtlar elde etmek için harekete geçer. Bu aşamada en iyi yol şüphelinin itiraf etmesini sağlamaktadır. Bunun için şüpheliyle doğrudan ilişki kurulabileceği gibi onun avukatı aracılığıyla da iletişime geçilebilmektedir. Bazı ülkelerde Dedektif bir şüpheliyi, prosedürel sınırlar içinde ve kontrolleri dışında şiddet veya vaat tehdidi olmadan yaptıkları sürece, bir şüpheliyi kabul veya itirafa maruz bırakabilir, yanıltabilir ve psikolojik olarak baskılayabilirler. Bu durum bazı ülkelerde geçerli kabul edilmemektedir. Özellikle İngiltere ve Galler’de dedektiflerin elde ettiği itiraflar kabul edilmemektedir.

Adli Kanıtın Önemi

Bir soruşturmada fiziksel adli kanıt, bir olayın kapatılmasında oldukça etkili ve aynı zamanda gerekli olan şeydir. Adli bilim (genellikle adli tıp olarak kullanılmaktadır), hukuk sistemine ilgi duyulan soruları cevaplamak için geniş bir bilim yelpazesinin uygulanmasıdır. Bu bir suçla veya hukuk davasıyla ilgili olabilir. Bir şehir, ilçe veya eyaletteki birçok büyük polis karakolu kendi adli laboratuvarlarını kullanıyorken farklı bölgelerde bu işler sözleşme karşılığında da yapılabilmektedir. 

Dedektifler, bir konu hakkında temel bilgileri elde edebilmek için genel ve özel kayıtlar alabilir. Polis dedektifleri parmak izi kayıtlarını kullanarak arama yapabilir. Polis, suç işleyen kişilerin ve bazı kabahatlerin kayıtlarını tutar. Dedektifler, cezai tutuklamalar ve mahkumiyetler, fotoğraflar, tutuklanan kişilerin ve otel kayıt bilgileri, kredi raporları, telesekreter mesajları, telefon görüşmeleri, gözetim kamera görüntüleri ve iletişim için kullanılan teknoloji kayıtları arasında arama yapabilir.