Ülkemizde Kaç Tane Dedektif Var?

19 Ocak 2021

Ülkemizde son dönemlerde özel dedektiflik alanında hızlı bir gelişme yaşanmıştır. Belirli bir döneme kadar sadece filmlerde ya da dizilerde karşılaştığımız dedektiflik kavramı, artık gündelik hayatımızın her yerinde bizimle birlikte olmaya başladı. Bu noktada atılan adımlar ve kendisini bu noktada geliştiren insanlar sayesinde ülkemizde de bu alanda hizmet verilmeye başlandı. Özellikle çözülmemiş olan ya da çözülmesi imkânsız olarak görülen olayların aydınlanmasında bu insanların çok büyük başarıları olmuştur.

Ülkemizde Kaç Tane Dedektif Var?

Günümüzde özel dedektiflik yapan insanların bazılarının geçmiş dönemlerde güvenlik güçlerinden bir birimde çalışmış olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durumun oluşması aslında onlar için olumlu anlamda bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Güvenlik güçlerinden herhangi birbirimde çalışmış olan bir kişi, olaylarla alakalı olarak genel kapsamlı yasalardan haberdar olacaktır. Bundan dolayı araştırma esnasında herhangi bir yasal sorunla karşılaşması söz konusu olmayacaktır.

Ülkemizde Dedektiflik

Son dönemlerde özel dedektiflik hizmeti veren kişilerin sayısının hızla arttığından bahsetmiştik. Avrupa’da ki özellikle gelişmiş ülkelerde bu sayı oldukça fazladır. Ülkemizde ise bu alanda hizmet veren gerek kişi gerekse firma sayısı yaklaşık olarak 850 civarına ulaşmış durumdadır.

Sadece kişisel çalışmaların bile artış gösterdiği bir sürece girildiği için bu rakamların sadece birkaç yıl içerisinde en az 2 ya da 3 katına çıkabileceği tahmin edilmektedir. Her ne kadar çok az bir sayı olarak görülüyor olsa da şuan ki mevcut rakamların da hiç azımsanmayacak miktarda olduğunu kabul etmeliyiz.

Türkiye’de Özel Dedektiflik Yasası Var Mı?

Özel dedektif çoğu Avrupa ülkesinde anayasal olarak korunmakta ve özel dedektifler ile ilgili olarak ayrı bir sistematik oluşturulmuş durumdadır. Bu kapsamda bu ülkelerde özel dedektiflik mesleğinin gelişmiş olması ve insanların bu profesyonel yardıma başvurma oranı da aynı çerçevede artış göstermiş olması gayet makul bir durumdur.

Ülkemizde ise bu konuyla alakalı olarak ilk yasa teklifi 1994 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce tartışılmaya başlanmış ve yapılan tartışmalar sonucunda oy çokluğuyla yasalaştırılması kararı alınmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden çıkan bu ortak kararın ardından yasa onaylanması ve resmi gazetede yayınlanarak tam anlamıyla yasa olarak geçerli sayılabilmesi için dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e gönderilmiş fakat onaylanmadan tekrar tartışılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geri gönderilmiştir.

Günümüzde ise bu konuyla alakalı olarak herhangi bir çalışma olmadığını ne yazık ki söylemek zorundayız. Cumhurbaşkanlığından dönen yasa ise günümüzde hala Türkiye Büyük Millet Meclisi arşivinde durmaktadır. Bununla birlikte yasama yılı içerinde teklif edilen yasa tüzük gereği hükümsüz sayılmayan yasa teklifi statüsünde olduğu bilinmektedir. Bu durumda da tam olarak yasal diyemezsek bile yapılan çalışmalar için yasa dışı tabirini de kullanmamız mümkün olmayacaktır.

Ülkemizde Kaç Tane Dedektif Var

Ülkemizde Kaç Tane Dedektif Var

 

Türkiye’de özel dedektiflik yasal mı

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir
Makaleye Git

 

Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz . Hedefimiz gizlilik , dürüstlük , güven , kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman bay ve bayan profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerindede şubeleri bulunmaktadır . Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ildede hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik , sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan , boşanma , velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.


Bir cevap yazın

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/9e9ba6578fc67a4b700761a9386d7b18.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121