Türkiye’de Dedektif

21 Eylül 2018

Türkiye’de özel dedektiflik çalışması için herhangi bir yasa yoktur, fakat bu alanda araştırma yapılmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Dedektiflik, halk arasında film ve dizilerde polisiye bir kahraman olarak bilinmektedir. Özellikle sadece cinayet durumlarında ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde cinayetin çözülebilmesi için ipuçlarını keşfeden kişi olarak kabul edilen dedektifler, günlük hayatta karşılaşılması zor figürler olarak bilinmektedir. Aslında ülkemizde son dönemde bu konularla alakalı olarak çok sayıda açıklama yapılmış ve halkın bilinçlenmesi için programlar yapılmıştır. Bunun sonucunda oldukça ciddi gelişmeler yaşanmış ve insanların aslına özel dedektiflerin kimler olduğu ve ne iş yaptıklarıyla ilgili olarak bilgi elde edebilmelerinin önü açılmış oldu.

Aslında bakıldığında özel dedektiflerin cinayet konularında polislerle birlikte çalıştığı durumlar vardır. Bazı cinayet olaylarında araştırma ve ipucu bulma işlemlerinde çalıştıkları doğru olsa da sadece bu tarz araştırmalar yaptığıyla ilgili bir düşünceye sahip olmak tamamen yersiz olacaktır. Özel dedektif tüm ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde de çeşitli konularda araştırma yapmaktadır. Bu konu eşitliliği tamamen başvurunun durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Herhangi bir konuyla ilgili olarak istenilen araştırmanın yapılmasında yardımcı oldukları gibi ayrıca kullanılacak delillerin de elde edilmesinde yardımcı olmaktadırlar.

Türkiye’de Özel Dedektiflik Yasası Var Mı?

Türkiye’de özel dedektiflik çalışması için herhangi bir yasa yoktur, fakat bu alanda araştırma yapılmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu noktada özel dedektiflerin herhangi bir konuyla alakalı olarak araştırma yapması noktasında herhangi bir sorun olmadığı anlamı ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde özel dedektif faaliyetlerinin yasalaşması anlamında ilk çalışma 1994 yılında gerçekleşmiş fakat TBMM’de kabul edilmesine rağmen dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in tekrar görüşülmesi isteğiyle TBMM’ye göndermesi sonucunda yasa çıkartılamamıştır.

Bu sonuca rağmen özel dedektif yapmanın engellenmesi ya da yasalara aykırı olduğuyla ilgili herhangi bir karar çıkmamıştır. Bundan dolayıdır ki bu konuda araştırma yapacak olan kişinin belirli belge ve sertifikalara sahip olması sonucunda ülke genelinde araştırma yapma şansı elde edecektir. Bu noktada sadece yapılan araştırmanın tamamen yasalara uygun yapılıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde suç işlendiği için ortaya istenmeyen sonuçlar çıkabilecektir. Bu gibi durumlarda ceza alınması dahi söz konusu olabilir.

Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz gizlilik, dürüstlük, güven, kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman ve profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerinde de şubeleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ilde de hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik, sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan, boşanma, velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.


Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/65abc1c15a3fa017ba3840ea7452ca34.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121