Özel Dedektifler Nelere Dikkat Etmelidir ?

20 Ocak 2021

Bazı ülkelerde, mahkemeler ve yargı süreçleri özel dedektiflerin uygulamasını henüz tanımamıştır. Portekiz’de sunulan kanıtlar, özel dedektifler tarafından toplandığında önemini yitiriyor. Bu şartlar altında bile uygulama talep görmektedir. Bununla birlikte ülkemizde özel dedektif tarafından yapılan araştırmaların yasak olmadığı ve elde edilen delillerin mahkemede kullanılabileceğini söyleyebiliriz. Bu aynı zamanda özel dedektifin elde ettiği delilleri, nasıl elde ettiğiyle doğrudan ilintilidir.

Özel Dedektifler Nelere Dikkat Etmelidir ?

Özel dedektif elde ettiği delillerin geçerli olarak kabul edilebilmesi için bazı şeylerin gerekli olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumları şöyle açıklamamız mümkündür;

  • Özel dedektif araştırmalarını yaparken herhangi bir yasayı ihlal etmemiş olmalıdır.
  • Karşı tarafın kişisel hak ve özgürlüğüne müdahale etmemelidir.
  • Elde edilen delillerin, yasal yollarla elde edilmiş olması gerekmektedir.
  • Aynı zamanda araştırma yaptığı ülkenin talep ettiği ve özel dedektiflik yapabilmesini sağlayacak olan gerekli belgelere sahip olmalıdır.
  • Araştırma yaptığı ülkenin kanunlarını çok iyi bilmelidir.

Bu şartlar altında elde edilen delillerin kullanılabilir olacağını ifade edebiliriz.

Dedektiflerin soruşturma yürütmede çok çeşitli teknikleri vardır. Bununla birlikte, davaların çoğu, şüphelilerin sorgusu ve tanıkların görüşmesi ile zaman almaktadır. Sorgulamaların yanı sıra, dedektifler yıllar içinde yetiştirdikleri bir muhabir ağına da güvenebilir. Bilgi verenlerin genellikle bir dedektifin resmi olarak yaklaşamayacağı kişilerle bağlantıları vardır. Kanıt toplama ve koruma, potansiyel bir şüphelinin ya da şüphelilerin belirlenmesine de yardımcı olabilir. 

Özel Dedektiflik Sorumlulukları

Özel dedektif hizmetinden faydalanacak kişiler ilk olarak referans talebinde bulunmalıdır. Özel dedektifin bu işi gerçekten bilerek yapıyor olması oldukça önemlidir. Çünkü yapacağı en ufak hata sonucunda elde edilen deliller heba olacağı gibi sizi de suçlu duruma düşürebilecektir. Bununla birlikte gerekli belgelere sahip olmalı ve işinin ehli olmalıdır. Deneyimsiz bir özel dedektif birçok noktada hata yapabilir bundan dolayı deneyimsiz birisiyle çalışmamalısınız. Özellikle ülkemizde yasalarla koruma altına alınmış olan 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 134. maddesi olan “Özel hayatın gizliliğinin ihlali” konusunda bilgi sahibi olmalı ve delil toplarken bu noktada azami dikkat göstermesi gerekmektedir. Bu noktalara bakıldığında deneyimin ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Özel Dedektifler Nelere Dikkat Etmelidir

Özel Dedektifler Nelere Dikkat Etmelidir

 

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir
Makaleye Git

 

Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz . Hedefimiz gizlilik , dürüstlük , güven , kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman bay ve bayan profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerindede şubeleri bulunmaktadır . Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ildede hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik , sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan , boşanma , velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.


Bir cevap yazın

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/991359ed0a43c423305ada6931dd92fd.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121