Özel dedektif

23 Ocak 2020

Özel Dedektif, genellikle kolluk kuvvetlerinin bir üyesi olan bir soruşturmacıdır. Genellikle tanık ve muhbirlerle konuşarak, fiziksel kanıt toplayarak veya veri tabanlarındaki kayıtları arayarak suçu çözmek için bilgi toplarlar. Bu onları suçluları tutuklamaya ve mahkemede mahkum etmelerini sağlar. Bir dedektif, polis için veya özel olarak çalışabilir.

Özel dedektif

İster polis için isterse de özel olarak çalışan bir dedektif, suçun kimliğini ya da yerini ortaya çıkarmak için ipuçlarını ve kişisel kayıtları inceleyerek ve değerlendirerek tarihi suçlar da dahil olmak üzere suçları çözen lisanslı veya lisanssız bir kişidir. Bazı ülkelerde görev yapan polisler hangi birimde olursa olsun, polis memuru olma şartlarını tamamladıktan sonra yazılı bir sınavdan geçerek dedektiflik pozisyonu elde edilir. Diğer birçok polis sisteminde, dedektifler ilk önce üniformalı memur olarak görev yapmamış olan sivil vatandaşlar olup aynı zamanda doğrudan bu işin üniversitesini okuyarak mezun olan kişilerdir.

Bazı insanlar özel dedektifin tamamen farklı bir iş yaptığını ve bu nedenle üniformalı polislerden tamamen farklı eğitim, nicelik, nitelik ve yetenek sahibi olmalarının gerekli olduğunu iddia eder. Bununla birlikte karşıt görüşte olanlar ise aslında dedektiflerin polislerle çalışmasının ve polislik görevi yapmadan dedektiflik yapmanın zor olduğunu ifade etmişlerdir. Karşıt argüman olarak sunulan bu fikirde, daha önce üniformalı bir polis memuru olarak hizmet verilmeksizin, bir dedektifin standart polis prosedürleri ve sorunları için yeterince büyük bir komuta sahip olamayacağı ve üniformalı meslektaşlarıyla çalışmayı zor bulacağı yönündedir.

Özel dedektif Bölümleri

Çoğu büyük polis teşkilatındaki dedektiflik şubesi, her biri belirli bir suç türüne veya cinayet, soygun, hırsızlık, oto hırsızlığı, organize edilen belirli bir gizli operasyon türünün araştırılmasında uzmanlaşmış birkaç kadroya veya bölüme ayrılmıştır. Bunlar;

 • Cinayet
 • Soygun
 • Hırsızlık
 • Oto hırsızlığı
 • Organize suçlar
 • Kayıp kişiler
 • Çocuk suçları
 • Dolandırıcılık
 • Narkotik
 • Ahlak
 • Suç istihbaratı
 • Seri suçlar
 • Bilgisayar suçları
 • Aile içi şiddet
 • Röntgencilik
 • Kundaklama

Resmi ya da gayri resmi görev yapan dedektif tüm bu birimler için çalışmalar yapabilmektedir. Bununla birlikte özel dedektiflerin çalışma alanları daha geniş ve daha kapsamlıdır.

 

Özel dedektif

Özel dedektif

 

Özel Dedektifin Çalışma Alanı

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir
Makaleye Git

 


Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz . Hedefimiz gizlilik , dürüstlük , güven , kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman bay ve bayan profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerindede şubeleri bulunmaktadır . Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ildede hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik , sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan , boşanma , velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.


Bir cevap yazın

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/9b26426fc72ec0679543e00a3fbab5f5.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121