Özel dedektif kiralamak yasal mıdır?

18 Ocak 2021

Yapılacak araştırmalarda özel dedektif kiralamak ve yardımını almak ülkemizde yasal olarak suç değildir.

Son dönemde özellikle araştırılması istenen konuların derinlemesine araştırılması ve gözle görülmeyen delillerin ortaya çıkartılabilmesi için özel dedektif kullanımı yaygınlaşmış durumda. Bu noktada çoğu insan merak ettiği ya da aydınlatılmasını istediği olaylarla alakalı olarak araştırma yapılması için özel dedektiflere başvurmaktadır.

Özel dedektifler hem kişisel olayların aydınlatılmasına yardımcı olmakta hem de kurumsal sorunların yaşandığı durumların netlik kazanılması için çalışmalar yapmaktadır.

Özel dedektif ne demek?

Özel dedektif” kelimesi genellikle çoğunluk tarafından cinayet filmlerinde ya da polisiye dizilerde karşılaşılan bir kavramdır. Aslında ülkemizde çoğu insan özel dedektiflerin sadece cinayet davalarına baktıklarını ve sadece bu olayların aydınlatılması amacıyla delil topladıklarını düşünmektedir.

Aslında özel dedektifler cinayet davaları dâhil olmak üzere aklınıza gelen tüm durumları araştırabilme özelliğine sahiptir. Bu durumda sadece araştırılması istenen konuya alaka duyabilecek bir dedektif bulmanız yeterli olacaktır. Bu konuyla alakalı olarak merak ettiğiniz konuyla ilgili gerekli deneyimlere sahip özel dedektifi bulmanız gerekmektedir.

Normal şartlar altında herhangi bir dedektif kiralandığında araştırılması istenen her konuyla ilgili araştırma yapma yeterliliğine sahip olmaktadırlar. Bununla birlikte belirli alanlar üzerinde yeterli deneyim yapmış olan ve özellikle o konuyla alakalı işleri kabul eden dedektifler daha fazla talep görmektedir.

Özel dedektif kiralamak yasal mıdır?

Yapılacak araştırmalarda özel dedektifin yardımını almak ülkemizde yasal olarak suç değildir. Tabi burada dedektifin yaptığı araştırmalar esnasında karşı tarafın kişisel haklarından herhangi birisini tehdit etmemiş olduğunu kabul edersek. Bundan dolayı dedektifle anlaşırken kişinin ne kadar deneyimli olduğunu bilmeniz sizin için oldukça önemli bir seçim olacaktır.

Ülkemizde özel dedektif kiralamak ve bu özel dedektiflerin belirli konularda araştırma yapması yasaldır. Bu kapsamda yapılan araştırmalar ve ele geçirilen delillerden mahkeme aşamasından faydalanma imkânı bulunmaktadır. Burada dikkat edilecek tek husus her şeyin yasal zemin çerçevesinde yapılıyor olmasıdır.

İlk olarak anlaşma yapılacak olan dedektifin gerekli izinlere ve belgelere sahip olması gerekmektedir. Bununla birlikte yine söz konusu kişinin araştırma yapacağı konuyla alakalı olarak yasal zeminleri iyi bilmesi ve bu konulara hâkim olması zorunludur. Araştırma yapılırken hata yapılmaması ve bulunan delillerin “kanıt” niteliğini kaybetmemesi için özellikle konuyla alakalı yasaların son derece iyi bilinmesi gerekmemektir.

Anlaşma yapacağınız özel dedektif ile karşılıklı olarak sözleşme imzalamanızda oldukça önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar sözlü olarak şartlar konuşulsa da bu durumu kâğıda dökerek karşılıklı olarak imzalamanız, daha sonra karşılaşacağınız birçok sorunun önüne geçecektir. Bu aşamada oldukça titiz bir çalışma yapmalı ve çalışma yapacağınız özel dedektif ile ilgili yeterli bilgilere sahip olmalısınız.

Bu hususlardan herhangi birisini göz ardı edilmesi sonucunda oldukça olumsuz durumların ortay acıkmasına neden olabilirsiniz. Bundan dolayı özellikle özel dedektif kiralama hususunda oldukça titiz bir çalışma yapmanız gerekmektedir.

Özel dedektif kiralamak yasal mıdır

Özel dedektif kiralamak yasal mıdır

 

Türkiye’de özel dedektiflik yasal mı

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir
Makaleye Git

 


Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz . Hedefimiz gizlilik , dürüstlük , güven , kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman bay ve bayan profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerindede şubeleri bulunmaktadır . Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ildede hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik , sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan , boşanma , velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.


Bir cevap yazın

13 + twenty =

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?