Dedektifler

23 Ocak 2020

Dedektifler, herhangi bir soruşturmayı yapabilmek için birçok farklı teknik kullanmaktadır. Bununla birlikte şüphelileri ifadesi ve olaya tanık olanların anlattıklarını toparlamak ve bir soruşturma oluşturulmasına yardımcı olmak zaman almaktadır. Özellikle herhangi bir olayla ilgili olarak yapılacak ilk işlem suç soruşturması oluşturmaktadır. 

Dedektifler

Suç soruşturması, suç faaliyetinin soruşturulması polis tarafından yürütülür. Suç faaliyeti, hız yapma, sarhoş sürüş gibi yol kullanımı veya hırsızlık, uyuşturucu dağıtımı, saldırı, dolandırıcılık vb. gibi konularla ilgili olabilir. Polis soruşturmasını sonuçlandırdığında, birisini bir suçla suçlayıp suçlamayacağına dair bir karar verilecektir. Genellikle polis tarafından üretilen delilleri göz önünde bulundurarak kovuşturma danışmanı tarafından yapılır.

Dedektiflerin Suçu İtiraf Ettirme Durumu

Cezai soruşturmada, bir dedektif bir kez şüphelendiğinde, bir sonraki adım olan mahkeme sırasında kullanılabilecek kanıtlar elde etmek için harekete geçer. Bu aşamada en iyi yol şüphelinin itiraf etmesini sağlamaktadır. Bunun için şüpheliyle doğrudan ilişki kurulabileceği gibi onun avukatı aracılığıyla da iletişime geçilebilmektedir. Bazı ülkelerde Dedektifler bir şüpheliyi, prosedürel sınırlar içinde ve kontrolleri dışında şiddet veya vaat tehdidi olmadan yaptıkları sürece, bir şüpheliyi kabul veya itirafa maruz bırakabilir, yanıltabilir ve psikolojik olarak baskılayabilirler. Bu durum bazı ülkelerde geçerli kabul edilmemektedir. Özellikle İngiltere ve Galler’de dedektiflerin elde ettiği itiraflar kabul edilmemektedir.

Adli Kanıtın Önemi

Bir soruşturmada fiziksel adli kanıt, bir olayın kapatılmasında oldukça etkili ve aynı zamanda gerekli olan şeydir. Adli bilim (genellikle adli tıp olarak kullanılmaktadır), hukuk sistemine ilgi duyulan soruları cevaplamak için geniş bir bilim yelpazesinin uygulanmasıdır. Bu bir suçla veya hukuk davasıyla ilgili olabilir. Bir şehir, ilçe veya eyaletteki birçok büyük polis karakolu kendi adli laboratuvarlarını kullanıyorken farklı bölgelerde bu işler sözleşme karşılığında da yapılabilmektedir. 

Dedektifler, bir konu hakkında temel bilgileri elde edebilmek için genel ve özel kayıtlar alabilir. Polis dedektifleri parmak izi kayıtlarını kullanarak arama yapabilir. Polis, suç işleyen kişilerin ve bazı kabahatlerin kayıtlarını tutar. Dedektifler, cezai tutuklamalar ve mahkumiyetler, fotoğraflar, tutuklanan kişilerin ve otel kayıt bilgileri, kredi raporları, telesekreter mesajları, telefon görüşmeleri, gözetim kamera görüntüleri ve iletişim için kullanılan teknoloji kayıtları arasında arama yapabilir.

 

Türkiye’de Özel Dedektiflik

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir
Makaleye Git

 

Dedektifler

Dedektifler

 


Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz . Hedefimiz gizlilik , dürüstlük , güven , kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman bay ve bayan profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerindede şubeleri bulunmaktadır . Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ildede hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik , sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan , boşanma , velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.


Bir cevap yazın

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/4628d00596bf559d1f18d1296f999be5.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121