Dedektif Mesleği

16 Eylül 2018

Özel dedektif istihdamının önümüzdeki on yıl içinde tüm meslekler için ortalamadan daha hızlı ve ortalama yüzde 8 büyüyeceği öngörülmektedir. Özel dedektif ve müfettişlere olan talep, güvenlik endişelerinden ve gizli bilgilerin korunması gerekliliğinden kaynaklanacaktır. İşler için güçlü bir rekabet beklenebilir.

Bununla birlikte günümüzde ki aile içi geçimsizliklerin ve buna bağlı olarak boşanmalarda ki artışların da bu sektöre olan talebin artmasına neden olacaktır. Özellikle evlilik öncesinde ki araştırma yapılması konusu ve evlilik sırasında ki boşanma davalarına hazırlanma aşamasıyla ilgili olarak birbirinden farklı konularda özel dedektiflerden  yardım talep edilebilir.

Dedektif Mesleği

Özel dedektifler yasal, finansal ve kişisel konular hakkında bilgi elde etmeye çalışan profesyonel kişilerdir. İnsanların geçmişini ve ifadelerini doğrulamak, kayıp kişileri bulmak, boşanma aşamasında delil elde etmek, eş takibi yapmak ve bilgisayar suçlarını araştırmak gibi birçok konuda hizmet sunarlar.

Özel dedektif genel olarak belirli bir iş listesi bulunmamaktadır. Bazen cinayetle ilgili araştırma yaparken bazen eş takibi yapabilirler. Bu durum tamamen müşterilerin talebine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu iş çerçevesi içinde değerlendirme yapıldığında delil toplama başta olmak üzerinde birçok araştırma konusuyla doğrudan ilintili çalışmalar yapılmaktadır.

Özel Dedektiflerin Görevleri

Özel dedektifler genellikle kendisine başvurulan konularla ilgili genel araştırma ve delillendirme yapmaktadır. Bununla birlikte genel çerçevede incelendiğinde araştırma, bilgi edinme ve delillendirme yapmak için çeşitli araştırmalarda bulunmaktadır. Özel dedektifler, genellikle şunları yapar:

  • Bilgi toplamak için insanlarla görüşme
  • İpuçlarını ortaya çıkarmak için İnternet üzerinden ve mahkeme kayıtlarında arama yapma
  • Gözetleme yapma
  • Kanıt toplama

Özel dedektifler, müşterilerin isteği doğrultusunda araştırma yapmadan önce genellikle konuyla ilgili olarak kendisinden genel çerçevelerde bilgi alır. Bu bilgiler doğrultusunda ilk olarak bir araştırma sistematiği belirler ve bu sistematik doğrultusunda delil elde etmeye çalışır. Elde ettiği bilgileri daha sonra mahkeme aşaması gibi hukuksal durumların ortaya çıkması ihtimallerine karşı delillendirerek kullanılması için raporlama yapar. Bu raporlama sonucunda kişi, bu bilgileri kullanarak açtığı ya da açmaya hazırlandığı mahkemelerde kanıt olarak kullanabilecektir.


Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/26b74f1f7c0191ffb45693355add8be9.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121