Dedektif Kiralamak Yasal Mı?

17 Nisan 2019

Özel dedektifin kiralanması ile yapılan araştırmalar ve herhangi bir olayın araştırılması kanunlar önünde yasal olarak değerlendirilmektedir.

Günümüzde birçok olay faili meçhul olarak kalmakta ve hiçbir zaman suçlu ortaya çıkartılamamaktadır. Bu durumun çok sık yaşanması farklı bazı problemlerinde gün yüzüne çıkmasına neden olmaktadır. Özellikle mağdur olan tarafın çektiği acı ve içine düştüğü çaresizlik hali, her geçen gün katlanarak artmaktadır. Bu durumda tamamen çaresiz kalan mağdur taraf, bir çıkar yol olarak olayın biran önce çözülebilmesi ve suçlunun yakalanabilmesi için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu gibi olayların büyük çoğunluğunda resmi olarak bir şeyin yapılamadığı durumlarda kişiler, özel dedektifler ile anlaşma yaparak olayın araştırılmasını ve suçlunun biran önce yakalanması için gizli kalmış olan ipuçlarının ortaya çıkartılmasına imkân sağlamaktadır. Özellikle resmi polislerin yeterli olmadığı durumlarda özel dedektif kullanmak oldukça başarılı sonuçların alınmasını sağlayacaktır. 

Özel dedektif ne demek?

“Özel dedektif” tabiri özellikle adli suçlar kapsamında kullanılan bir kelime olmakla beraber halk arasında da cinayetleri çözüme kavuşturan kişiler için kullanılmaktadır. Aslında dedektiflerin büyük çoğunluğu cinayet davalarına ya da polisiye olayların çözümüne katkı sağlıyor olsa da aslında birçok farklı konunun da araştırılmasında veya gizli kalan gerçeklerin ortaya çıkartılmasına yardımcı olmaktadırlar.

Profesyonel çalışmalarla yaptıkları araştırmaların ardından elde edilen deliller sayesinde olayın çözüme kavuşması için çok büyük çaba harcamaktadırlar. Bu kişiler genellikle emekli polislerden oluştuğu için suç ve suçlu psikolojisini de yakından bilmektedirler. Resmi olarak herhangi bir birime bağlı olmadıkları içinde oldukça rahat hareket edip, sonuca ulaşabilmek için 24 saat boyunca hizmet verebiliyorlar. Bu noktada resmi polislerden oldukça geniş bir çalışma alanına sahip oldukları ve herhangi bir yerden direktif almak durumunda olmadıkları için daha rahat hareket edebilmektedir.

Dedektif Kiralamak Yasal Mıdır?

Bu aşamadan sonra akıllara gelen ilk soru “Özel Dedektif Kiralamak Yasal Mıdır?” olmaktadır. Şunu belirtmeliyiz ki aslında özel dedektiflerin araştırma yapabilmesi için herhangi bir yasal kanun bulunmamaktadır. Bu kapsamda ilk adım 1994 yılında atılmış ve 3963 sayılı “Özel Dedektiflik Kanunu” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeye başlanmıştı. Yapılan tartışmalar sonucunda kanun kabul edilmiş ve onaylaması için dönemin Cumhurbaşkanına gönderilmiştir. Fakat ne yazık ki dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanmamış ve yeniden tartışılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilmiştir.

Bu olayın yaşanması aslında kanunun geçmemesi anlamından ziyade özel dedektiflik konusunun yasal bir temele dayandırılması noktasında bir kaynak olmuştur. Her ne kadar Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanmamış olsa da, ilgili kanun “yasama yılı içerinde teklif edilen yasa tüzük gereği hükümsüz sayılmayan yasa teklifi statüsünde” değerlendirildiği için tam anlamıyla bu konunun yasa dışı olarak nitelendirilmesinin önüne geçmiş oldu. Bu durumda da yapılan araştırmalar ve herhangi bir olayın araştırılması kanunlar önünde yasal olarak değerlendirilmektedir.

Dedektif Kiralamak Yasal Mı

Dedektif Kiralamak Yasal Mı

 

Özel dedektifin elde ettiği deliller mahkemede kullanılır mı?

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir
Makaleye Git

 


Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz gizlilik, dürüstlük, güven, kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman ve profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerinde de şubeleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ilde de hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik, sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan, boşanma, velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.


Bir cevap yazın

Sohbeti Başlat
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/stardedektif/public_html/wp-content/litespeed/css/87f0db77a40313775aaf00187690c098.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:121 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/stardedek...', 121, Array) #1 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(121): md5_file('/home/stardedek...') #2 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(778): LiteSpeed\Optimizer->serve('https://www.sta...', 'css', true, Array) #3 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(307): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(240): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/stardedektif/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php in /home/stardedektif/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 121