Blog Yayınları

Son Yayınlar

Blog Yayınlarımız

Özel Dedektiflikle ilgili bilmeniz gerekenlere aşağıdaki makalelerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de özel dedektiflik yasal mı?Özel dedektif

stardedektif17 Nisan 2021

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma birçok ülkede yasalar çerçevesinde kullanılmaktadır. Ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir. Bu durumda elde edilen delillerin belirli bir yasal dayanağı olmaktadır.

Türkiye’de özel dedektiflik yasal mı?

Özellikle Avrupa’nın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de özel dedektif tutmak yasaldır. Ülkemizde özel dedektiflerin araştırma yapmasını engelleyen ya da elde edilen delillerin mahkeme aşamasında kullanılmasına müsaade etmeyen bir durum söz konusu değildir.

Bu noktada ilk adım 1994 yılında atılmış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Özel Dedektif Kanunu” kabul edilmiştir. Fakat dönemin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayınlanmadığı için yasa yürürlüğe girememiştir. Bunun yerine Cumhurbaşkanı yeniden tartışılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasayı göndermiş ve günümüze kadar bu yasa Türkiye Büyük Millet Meclisi arşivinde bekletilmektedir.

Bu durum özel dedektifliğin yasal olmadığı anlamına gelmemekle birlikte aslında bu çalışmalar için özel bir yasal zemin hazırlamaktadır. Çünkü yasama yılı içerinde teklif edilen yasa, tüzük gereği hükümsüz sayılmayan yasa teklifi statüsünde kabul edilmektedir ve bu durumda yapılan çalışmalara yasal bir zemin hazırlanmış olmaktadır.

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Ülkemizde özel dedektif kiralamak yasalar karşısında yasak olmasa bile bu durumda dikkat edilmesi gereken hususların olduğunu kabul etmek zorundasınız. Bundan dolayı kiralayacağınız özel dedektifin belirli durumlara karşı hazırlıklı olması ve işinin gerekliliklerini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bu çerçevede şunlar muhakkak dikkat etmelisiniz;

  1. Yasal izinlere sahip olmalıdır: Eğer bir özel dedektif kiralayacaksanız dikkat etmeniz gereken ilk şey dedektifin araştırma yapacağı ülkede geçerli olan belgelere ve izinlere sahip olmasıdır. Bu koşulun göz ardı edilmesi, yapılan araştırmanın hiçbir işe yaramayacağı anlama gelebilir.
  2. Deneyimli olmalıdır: Bu nokta tamamen tercih meselesi olsa da aslında ilk madde kadar dikkat edilmesi gereken ve üzerinde hassasiyetle durulması noktasında titiz davranılması gereken bir noktadır. Dedektifin deneyimli olmaması, araştırma yaparken ufak da olsa çeşitli hataları yapması anlamına gelmektedir. İşte bu noktada kritik hatalar yaparak araştırmanın geçersiz olmasına neden olabilir.
  3. Kişisel hak ve özgürlüklere dikkat etmelidir: Özellikle araştırma hususunda dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir noktadır. Özel dedektiflerin araştırma yaparken oldukça hassas davranması gereken bir noktadır. Bu noktada yapılan en ufak hata, geri dönülmez bir yola girilmesine neden olacaktır.
  4. Sözleşme yaparak çalışmalıdır: Özel dedektif yapılan sözlü anlaşmanın mutlaka yazılı olarak çıktısını almalı ve karşılıklı olarak imzalamalısınız. Bu noktada sözleşme yaparak çalışmayı kabul etmeyen kişilerle asla çalışmamalısınız.

Yukarıda sayılan 4 maddenin temel maddeler olduğunu unutmayın. Özellikle dedektif kiralamadan önce bu noktalarla ilgili iyi bir araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu hususta yapılacak en ufak hataların istenmeyen durumların ortaya çıkmasına neden olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

İcra Araştırması

Dedektiflik araştırmaları ile icra konusunda yapacaklarınızı daha sağlam bir zemin üzerinde yapabileceksiniz.
Hizmeti İncele

 

Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz . Hedefimiz gizlilik , dürüstlük , güven , kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman bay ve bayan profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerindede şubeleri bulunmaktadır . Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ildede hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik , sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan , boşanma , velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.

 

Dedektif Nedir?Dedektif

stardedektif17 Nisan 2021

Halk arasında genellikle “dedektif” ya da “özel dedektif” olarak bilinen kavram büyük çoğunluk tarafından sadece film veya dizilerde görülen karakterlerden ibarettir. Aslında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de “dedektiflik” gerçek yapılan ve araştırmaları mahkemelerde kullanılan bir alandır.

Dedektif Nedir?

Dedektifler genellikle araştırılması istenilen konular üzerinde yoğun çalışmalar yaparak sonuca varılabilecek delillerin toplanmasına yardımcı olmaktadırlar. Yapılan bu araştırma sırasında bulundukları ülkenin yasal sınırları içerisinde kalmaları gerekmektedir. Yapılan araştırma esnasında yasal olarak en ufak pürüzün oluşması, oldukça karmaşık bir yapının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yapılan bu küçük hata ile aslında haklı olduğunuz durumların aleyhinize dönmesine neden olabilecektir. Bundan dolayı yapılacak araştırma için oldukça deneyimli, araştırma yapacağı konuyla ilgili gerekli donanımlara sahip olan bir dedektif tercih etmek oldukça yerinde bir karar olacaktır.

Dedektif araştırma konuları hakkında söyleyebileceğimiz çok fazla şey vardır. Bunların başında “insanın merak ettiği her konu” gelmektedir. İnsanın doğası gereği merak duygusu her zaman olmuştur. Önemli olan bu merak duygusunu doğru bir şekilde kanalize ederek herhangi bir suça karışmadan gidermektir. Bazı durumlarda yapılan araştırmaların suç teşkil edeceğini bilmeyen insanların yaptıklarından dolayı hem araştırmayla ilgili herhangi bir delil elde edilememiş olmakta hem de yasal çizginin geçilmesinden dolayı suçlu olarak yargılanmaya neden olmaktadır.

Dedektiflik Mesleği

Bundan dolayı yapılacak olan araştırmanın konusu ne olursa olsun muhakkak profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Araştırma yapacak olan dedektifin konuya hâkim olmasından dolayı toplanacak delillerin hem suç teşkil etmemesi hem de herhangi bir durumda mahkemede delil olarak geçerli sayılması söz konusu olacaktır. Bu konuda bir dedektiften yardım almanız oldukça önemlidir.

Resmi olarak görev yapan ve herhangi bir olayla ilgili araştırma yapan polislerin ulaşamayacağı, gizli kalmış ya da yeterince deneyimlerinin olmamasından dolayı ortaya çıkartılamamış olan durumların ortaya çıkartılması ve toplanan delillerin resmi polis araştırması için yardımcı olması amacıyla yapılan çalışmalar, soruşturmanın salahiyeti ve hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için oldukça önemlidir.

Dedektif yaptıkları araştırmalar ve topladıkları deliller açısından gerekli donanıma ve ekipmana sahip olduğu için, söz konusu olan olayla ilgili araştırmaların derinlemesine incelenmesini sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki yapılan bu araştırmaların kanuni çerçeveler içerisinde kalma zorunluluğu vardır. Karşı tarafın kişisel hakları konusunda yapılabilecek herhangi bir ihlalden dolayı elde edilen delil her ne kadar önemli olursa olsun hiçbir değer taşımayacaktır.

Ayrıca sadece bununla da yeterli kalmayacak ve yapılan araştırma esnasında karşı tarafın kişisel haklarının ihlal edilmesi söz konusu olduğu için suçlu pozisyona düşülecektir. Bundan dolayı yapılacak olan araştırmada işinin ehli ve özellikle araştırma konusuyla ilgili daha önce defalarca çalışma yapmış birisini tercih etmelisiniz. Bununla birlikte seçilen dedektifin araştırma yapacağı ülkenin yasalarını çok iyi bilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Dedektif Nedir

Dedektif Nedir

 

Türkiye’de Özel Dedektiflik

Dedektiflik kapsamında yapılan çoğu araştırma ülkemizde de yasal olarak çalışmalar yapan dedektiflerin elde ettiği deliller, mahkemelerde kullanılabilmektedir
Makaleye Git

 


Star Özel Dedektiflik Hakkında

Star Dedektiflik bürosu sektöre ilk olarak 2006 yılında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde adımını atmıştır. İlk olarak müşteri değil dost edinmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz gizlilik, dürüstlük, güven, kaliteli hizmet ve kesin sonuçlarla ilerlemek ve istenilen bilgilere en kısa süreçte ulaşmaktır.

Star Özel Dedektiflik bürosu Özel Dedektif Osman Çelik tarafından ilk olarak İstanbul Ataşehirde hizmete girmiş, sektörde göstermiş olduğu başarılar sonrasında gelen yoğun taleplere hitap edebilmek için kadrosunu uzman ve profesyonel elemanlarla genişleterek Türkiye geneli çalışmaya başlamıştır.

Star Özel Dedektiflik şirketinin , İstanbul’da merkezi Ataşehir olmak üzere Çekmeköy ve Başakşehir ilçelerinde de şubeleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Türkiye genelinde Ankara – İzmir – Bursa – Antalya olmak üzere bir çok ilde de hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Star Özel Dedektiflik, sektörde göstermiş olduğu başarıların ardında Özel Dedektif Osman Çelik önderliğinde basında da adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır.

Başta StarTv – HaberTürk olmak üzere bir çok Tv kanalında dedektiflik hakkında profesyonel deneyimlerini paylaşmıştır. Star Dedektiflik sizlere aynı zamanda Hukuk danışmanlığınızı yapan, boşanma, velayet davalarında uzman avukatlarımızdan faydalanma imkanı sağlamaktadır.

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?Özel dedektif

stardedektif17 Nisan 2021

Özel dedektif kiralarken dikkat etmeniz gerekenklerin başında, dedektifin uzmanlık alanında profesyonel deneyime sahip olması ve yerinin belli olması gelmektedir.

Dedektif konusu özellikle ülkemizde merakla takip edilen durumlar arasında ilk sırada yer almaktadır. Dedektifin incelediği olaylara çok fazla ilgili olan bir millet olarak, yasal olaylarda bu fırsatlardan yararlanmaya başladık. Özellikle Avrupa’da yaygın bir şekilde kullanılan özel dedektiflik makamı, ülkemizde de yaygın bir şekilde büyümeye devam ediyor. Adli olaylar başta olmak üzere birçok farklı olayda kullanılan özel dedektiflik faktörü, çözülemez denen birçok olayı gün yüzüne çıkarmıştır.

Özel dedektif kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Özel dedektif kiralamak oldukça önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Bu durumda oldukça dikkatli olmalı ve aldığınız tüm kararları ince eleyip sık dokumalısınız. Bu kararı alırken yapacağınız en ufak hatayla birlikte yanlış bir dedektifle anlaşarak olayın çözülmesinden ziyade daha da karmaşık bir hale gelmesine neden olacaktır. Bu aşamaya gelmemek için özel dedektifle anlaşma sağlamadan hemen önce çok iyi bir araştırma yapmalı ve bu şekilde karar vermelisiniz.

Özel dedektif seçiminde özellikle dikkat etmeniz gereken çok fazla detay bulunmamaktadır. Bununla birlikte yine de tedbirli olmanızı gerektirecek birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu önemli noktalardan bazıları şunlardır;

Dikkat Etmeniz Gerekenler

  1. Yasal izinlere sahip olmalıdır: