Avcılar dedektiflik hizmetleri sayesinde insanların gizli kalmış gerçekleri öğrenmeleri artık mümkün olmaktadır. Özellikle günümüzde oldukça aktif bir şekilde kullanılan dedektiflik hizmetleri sayesinde hiçbir sır gizli kalmayarak gerçeğin açık bir şekilde ortaya çıkması sağlanmaktadır. Öyle ki asla ortaya çıkacağı düşünülmeyen birçok durum hızlı ve kesin bir şekilde aydınlatılarak sonuçları paylaşılmaktadır.

Özel dedektif ne iş yapar?

Özel dedektif genellikle araştırma yaparak öğrenmek istediğiniz bilgileri sizin adınıza toplamaktadır. Özellikle gizli olan konularda araştırma yaparak delil toplamakta ve belirli bir konuyla alakalı olarak kesin fikirlere sahip olmanıza yardımcı olmaktadır. Bu noktada yaptıkları araştırma sırasında sürekli olarak takip etme, not alma ve görüntü toplama gibi işlemler yaparak konuyla ilgili olarak delillendirme çalışmaları yapmaktadır.

Ülkemizde Kaç Tane Dedektif Var?

Ülkemizde özellikle son dönemde oldukça aktif bir şekilde talep gören dedektiflik mesleğiyle ilgili oldukça iyi gelişmelerin yaşandığını söyleyebiliriz. Bu kapsamda birçok özel dedektiflik firması bulunmakla birlikte aynı zamanda kişisel olarak araştırma yapmakta olan özel dedektiflerde bulunmaktadır. Son dönemde yapılan açıklamaya göre ülkemizde özel dedektif olarak hizmet veren 1000’den fazla kişinin olduğu belirtilmektedir. Bu sayıda gün geçtikçe daha fazla artış yaşandığı ve özelliklede ülkemizde oluşan talebe cevap verebilmek adına her geçen gün yeni çalışmaların yapıldığı da bilinmektedir.

Türkiye’de Özel Dedektiflik Yasası Var Mı?

Ülkemize yapılan özel dedektif faaliyetleri için düzenlenmiş olan doğrudan bir yasa bulunmamaktadır. Bununla ilgili yapılan çalışmalar ve alınan kararlar doğrultusunda ilk yasalaştırma girişimi 1994 yılında gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda özel dedektiflik hizmetinin yasallaştırılması için ilk defa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen yasa tasarısında yapılan oylama sonucunda kabul edilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce kabul edilmiş olmasına rağmen yasalaşması için dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından onaylanması gerektiği için makama gönderilmiş fakat Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından yeniden tartışılması Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne tekrar gönderilmiştir. Doğal olarak hala yasa olarak kabul edilmek üzere beklemektedir. Bununla birlikte ülkemizde özel dedektiflik yapılması ya da özel dedektiflerin çalışma yapmasını engelleyecek herhangi bir yasa bulunmamaktadır.