Dedektiflik faaliyetleri son dönemde ülkemizde oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Özellikle araştırılması istenen konuların ortaya çıkartılması ve merak edilen durumların aydınlığa kavuşturulması için çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda Arnavutköy başta olmak üzere ülkemizin birçok farklı noktasında dedektiflik hizmeti sağlanmaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmalarla birlikte gizli kalmış birçok konu aydınlığa çıkartılırken aynı zamanda buradan elde edilen deliller de mahkeme aşamasında kullanılabilmektedir.

Özel Dedektifler İçin Önemli Nitelikler

Özel dedektif yapabilmek için kişilerin belirli eğitimleri almış olması gerekmektedir. Özellikle de araştırma yapılacak olan ülkenin kanunlarıyla ilgili tüm detayların biliniyor olması oldukça önemli ve gereklidir. Özel dedektif yaptığı tüm araştırmalarda hukuka uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde elde edilen deliller ne kadar önemli olursa olsun mahkeme aşamasında kullanılabilmesi mümkün olmayacaktır. Genellikle özel dedektiflik yapabilmek için belirli nitelikler bulunmakla birlikte bazı noktalarda gereksinim duyulabilmektedir. Özellikle de aşağıda ki niteliklerin bir özel dedektiflerde bulunması araştırılan konuların hızlı ve kesin bir şekilde çözüme kavuşturulması açısından oldukça önemlidir.

1- İletişim Yetenekleri: Özel dedektiflerin iletişim yetenekleri bakımdan kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Özellikle araştırma yapıldığı sırada çok sayıda insanla konuştukları için, insanlarla olan iletişimler noktasında oldukça iyi olmaları büyük bir avantaj sağlayacaktır.

2- Karar Verme Becerileri: Özel dedektifler ve araştırmacılar, belirli bir zamanda sahip oldukları sınırlı bilgiye dayanarak kendi ayakları üzerinde düşünebilmeli ve hızlı kararlar verebilmelidir.

3- Sabır: Özel dedektifler bir olayın gerçekleşmesini beklerken gözetim için uzun süreler geçirmek zorunda kalabilirler. Soruşturmalar uzun sürebilir ve hızlı bir şekilde veya hiç bir şekilde çözüm getirmeyebilir. Bundan dolayı sabırlı bir şekilde olayın sonuçlanması için beklemesi gerekmektedir.

4- Beceriklilik: Özel dedektifler hedeflerine doğru bir sonraki adımı belirlemek için, ne kadar sınırlı olursa olsun, sahip oldukları her şeyle ısrarla çalışmalıdır. Bazen ilgilenen bir kişinin ne yapacağını tahmin etmeleri gerekir. Bununla birlikte önceden tahminlerde bulunarak takip ettiği kişiden sürekli bir adım önde olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde araştırma konusunun gerisinde kalması söz konusu olabilmektedir.