Özel dedektiflik gün geçtikçe talep gören ve toplumumuzda da hızlı bir şekilde yayılma gösteren alanlardan birisi olmuştur. Toplumumuzda özel dedektiflik konusuyla ilgili oluşan merak aynı zamanda başvuru sayısında da ciddi bir artışın oluşmasını sağlamıştır. Bu kapsamda birçok araştırma konusunun da özel dedektifler tarafından yapılmaya başlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Özel dedektifler genellikle belirli bir konunun araştırılmasını sağlarken aynı zamanda bu araştırmanın da gizli kalmasını sağlamaktadır. Bu konuda size yardımcı olurken takip edilen kişinin bundan haberdar olmaması için azami dikkat edilmektedir. Ayrıca takip edildiğini bilmemesi karşı tarafın rahat davranmasına ve yaptığı işlemleri gizlememesine fırsat sunacaktır. Özel dedektif sadece belirli bir kişiyi takip ederek bilgi toplamakla yetinmez. Bununla birlikte adresi belli olmayan birisini araştırmak ve onun şuan kullandığı adresi tespit etmek için de çalışmalar yapar.

Özel dedektif genellikle araştırmalarını yaparken belirli kriterler kullandıkları için deneyimleriyle birlikte istediğiniz bir kişinin ya da yerin adresini sizin için kolaylıkla öğrenebilecektir. “Adres Tespiti” genellikle kurumsal işletmeler tarafından talep edilse de birçok şahıs tarafından da talep edilebilmektedir. Bu aşama da en önemli olan nokta ise bu çalışmayı yapacak olan özel dedektifin ne kadar deneyimli olduğudur. Eğer araştırma konusunda yeterince deneyim sahibi olmayan bir özel dedektif ile çalışma kararı aldıysanız oldukça kötü sonuçların ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olacaksınız.